Annual Awards


2018 SZA Annual Awards for the 2017 Achievements

Awards: Junior Colours 2017

  1. Daniel Nunes – SASKA National Gold Medallist in Free Style Kumite
  2. Saishka Pandaram – SASKA National Gold Medallist in Kata
  3. Caleb Stirling – SZA National Gold medallist in Basic Kumite
  4. Dheeya Patel – SZA National Gold Medallist in Kata, Basic Kumite and Unison Kata; SASKA National Gold Medallist in Free Style Kumite
  5. Zané Jansen van Vuuren – SZA National Gold Medallist in Basic Kumite
  6. Shannon Olivier – SZA Gold Medallist in Basic Kumite; Free Style Kumite and Unison Kata
  7. Abdullah Osman-Latib – SZA National Gold medallist in Unison Kata
  8. Demira Naran – SZA National Gold medallist in Basic Kumite and Unison Kata; UWKSA National Gold Medallist in Kata; SASKA National Gold Medallist in Free Style Kumite
  9. Kiara Naran – SZA National Gold medallist in Basic Kumite and Unison Kata
  10. Kritvi Mistri – SZA National Gold medallist in Kata
  11. Walner Strydom – SASKA National Gold Medallist in Kata
  12. Viksha Mistri – SZA National Gold medallist in Basic Kumite and Free Style Kumite
  13. Danielle Martin – SZA National Gold medallist in Unison Kata
  14. Stefan Schönborn – SZA National Gold medallist in Kata, Basic Kumite, Grand Champion Kata and Unison Kata; SASKA National Gold Medallist in Kata and Free Style Kumite
  15. Shanay Naran – UWKSA National Gold Medallist in Rotational Kumite
  16. Ricko van Zyl – SZA National Gold medallist in Kata
  17. Simoné Meyer – SZA National Gold medallist in Kata; SASKA National Gold Medallist in Kata
  18. Tanay Vallabh – SZA National Gold medallist in Basic Kumite
  19. Nianza Tshabalala – UWKFSA National Gold medallist in Basic Kumite
  20. Daniké de Beer – SZA National Gold Medallist in Kata, Basic Kumite, Unison Kata, Grand Champion Kata and Grand Champion Kumite; UWKSA National Gold Medallist in Free Style Kumite; SASKA National Gold Medallist in Kata
  21. Divan Kotzé – SZA National Gold medallist in Basic Kumite; SASKA National Gold Medallist in Kata
  22. Bryce Hornby – SZA National Gold medallist in Kata, Basic Kumite and Free Style Kumite
  23. Jonathan Beukes – SZA National Gold medallist in Kata
  24. Lia Carstens – SZA National Gold medallist in Unison Kata
  25. Zanel van der Westhuizen – UWKSA National Gold Medallist in Rotational Kumite
  26. Nico Prins – SZA National Gold medallist in Kata; Free Style Kumite, Unison Kata and Grand Champion Kata

Awards: Half Colours 2017

  1. Elmarie van Zyl – SZA National Gold medallist in Unison Kata
  2. Mari du Preez – SZA National Gold medallist in Unison Kata; UWKSA National Gold Medallist in Kata
  3. Marjolein Lewis – SZA National Gold medallist in Kata and Unison Kata
  4. Ryan Bateman – SZA National Gold medallist in Kata; SASKA National Gold Medallist in Rotational Kumite
  5. Sampie van Zyl – SZA National medallist in Free Style Kumite

Awards: Trophies for the Best individuals in the different age categories 2017

  1. Best Female u/13yrs – Daniké de Beer
  2. Best Male u/13yrs – Stefan Schönborn
  3. Best Female u/18 – Nianza Tshabalala
  4. Best Male u/18yrs – Bryce Hornby
  5. Best Male Seniors – Ryan Bateman
  6. Best Female Veterans – Mari du Preez
  7. Best Male Veterans – Sampie van Zyl
  8. Best Female Masters – Marjolein Lewis

Awards: Floating trophies for the best individuals in the EMERALD LEAGUE 2017 

  1. Children Female – Chanae van Zyl
  2. Children Male – Kyle Sadie
  3. Cadet Male – Rudi de Jager
  4. Junior Female – Lia Carstens
  5. u/21 Male – James J Maasberg
  6. Veteran Male – Raj Pandaram

Awards: Floating trophies for the best individuals in the RUBY LEAGUE 2017 

  1. Children Male – Shared by Sashen Naidoo and Michael Lyte-Mason
  2. Cadet Male – Thomas Parry
  3. Veteran Female – Magdalena Nunes
  4. Masters Male – Henk du Preez

Awards: Floating trophies for the best individuals in the SAPPHIRE LEAGUE 2017 

  1. Children Female – Daniké de Beer
  2. Children Male – Stefan Schönborn
  3. Cadet Female – Nianza Tshabalala
  4. Cadet Male – Bryce Hornby
  5. Junior Male – Nico Prins
  6. Senior Male – Ryan Bateman
  7. Veteran Female – Mari du Preez
  8. Veteran Male – Sampie van Zyl
  9. Masters Female – Marjolein Lewis

Awards: Floating trophies for the best individuals in Kata and Kumite in the different age categories 2017

  1. KATA u/13yrs – Daniké de Beer
  2. KUMITE u/13yrs – Daniké de Beer
  3. KATA u/18yrs – Nico Prins
  4. KUMITE u/18yrs – Bryce Hornby
  5. KATA Seniors – Ryan Bateman
  6. KUMITE Seniors – Ryan Bateman
  7. KATA Veterans – Mari du Preez
  8. KUMITE Veterans – Sampie van Zyl
  9. KATA Masters – Marjolein Lewis

Follow this link to view the full photo album on Flickr.


Archives

Facebooktwittermail